Izomláz: mitől alakul ki, és hogyan csillapíthatjuk?
Szinte mindannyian tapasztaltunk már egy intenzívebb edzés vagy fokozott terhelés után fél vagy egy nappal, hogy egyes izmainkban fájdalom keletkezik. Ilyenkor nem csupán a kellemetlen érzés okozhat problémát, hanem a duzzadás is, illetve észrevehetően kevésbé tudjuk mozgatni az érintett területet. A legtöbb esetben szerencsére enyhék a tünetek és pár nap alatt elmúlnak, de néha szükség van egy kis segítségre.
Hogyan alakul ki?
A fájdalom és maga a jelenség kialakulásáért felelős többek közt:
- oxigénhiány
- rossz vérellátás
- egyes tápanyagok hiánya
- anyagcseretermékek felhalmozódása és savasodás.
Az izomláz tulajdonképpen az újabb kutatások szerint az izomrostok mikroszakadása, sérülése, melynek helyén gyulladás alakul ki. Szerencsére azonban a súlyos izomgyulladás megelőzhető alapos bemelegítéssel.
Szabad-e edzeni, ha izomlázunk van?
Mit tehetünk ellene? Hogyan enyhíthetjük a fájdalmat?
1. Kamillatea:
Ez a gyógynövény már régóta híres tucatnyi pozitív hatásáról, mint pl.: gyomorbántalmak kezelése, kialvatlanság. Azonban gyulladáscsökkentőként csökkenti az izom gyulladásos fájdalmait.
2. Koffein- kávé:
A koffein kiváló fájdalomcsillapító, azonban akkor fejti ki legjobban hatását, ha nem fogyasztunk rendszeresen kávét.
3. Magnézium:
Segít az izomgörcsök megelőzésében, javítja az izmok állapotát. Fontos szerepet játszik a fehérjék anyagcsere folyamataiban, a csontok felépítésében. Magnézium-források: hal, bab, spenót, pótolható étrend-kiegészítőként.
4. Szauna, masszázs, hideg-meleg borogatás:
Növeli az izomzat vérkeringését, fokozódik a sejtanyagcsere, nő az oxigénellátottság az izmokban, így gyorsabban regenerálódik.
5. Meggylé, almalé, fekete áfonya:
Az említett gyümölcsökben megtalálható antioxidánsok fájdalom- és gyulladáscsökkentő hatással bírnak, ezért segítenek az izomláz csökkentésében.