Légtisztító növények: az egészségesebb irodai és otthoni környezetért
Több kutatás is foglalkozott már a növények levegőtisztító hatásával, és rájöttek, hogy egyes fajok különösen jól szűrik ki a levegőből a veszélyes gázokat, mint pl. formaldehidet, ammóniát és a benzolt.
Irodai környezet:
Sokszor az irodában dolgozók nem tudnak ablakot nyitni, hogy friss oxigénhez jussanak, ráadásul többen akár 20-30-an is végezhetik munkájukat az egy légterű irodákban, amely még jobban csökkenti az oxigént a levegőben.
Emellett sajnos, ha sikerül is némi levegőt beengedni kintről akár légkondival, akkor is szmogos, olajos ételek szagával dúsított büdös levegő kúszik az orrunkba.
Az irodában használt eszközök ózont, szén-dioxidot bocsátanak ki ezek mellé, így megnehezítve a koncentrációnkat.
Az oxigénhiány jelei, amelyet megfigyelhetünk: álmosság, fejfájás, stressz, levertség, rossz közérzet.
Beteg épület szindróma:
Olyan betegségeket, tünetegyütteseket jelent, amelyeket az épületben megtalálható kemikáliák váltanak ki. A vegyszerek mellett a gombák és esetleges baktériumok is okozhatnak gondot.
Kiket érint gyakrabban?
Asztmásokat, szorongásban szenvedőket, nőket.
A szindróma leggyakoribb tünetei:
fejfájás, a hányinger, hányás, a szédülés, a fáradékonyság, az izomfájdalmak, az orrdugulás és tüsszögés, a bőr viszketése, a kiütések megjelenése, a torokfájás, memóriazavarok, koncentrálási nehézségek és hangulatingadozás.
Milyen növények segíthetnek az előbbiek megelőzésében?
A dracéna, vagyis a sárkányfa: kisigényű növény. Bár közvetlen napfényes környezetben fejlődnek a legjobban, a sötétebb helyeket is jól tűrik. Elegendő hetente egyszer locsolni.
Areca pálma (aranypálma): félárnyékot kedveli. Párásít és tisztítja a levegőt.
Ficus (csüngőágú fikusz): Félárnyékos helyen érzi magát a legjobban. Pormegkötő és párásító hatású, azonban mérgező. Kisgyerekek, kisállatok mellett óvatosan tartsuk!
Sansevieria (anyósnyelv, fácánlevél): hideget nehezen tűri, de nem árt neki sem a huzat, sem a száraz levegő. Levele, hajtása, azonban mérgező. Hálószobában különösen jó, mivel éjszaka több oxigént képes termelni.
Scindapsus (szobafutóka): nagyon hatásos légtisztító növény, és nagyon igénytelen. Levelei mérgezőek.
Források: