Mitől hízunk el, és miért veszélyes?
Az elhízás az egész világon problémát jelent, de Magyarország különösen érintett a témában, népbetegségnek számít. A 2019-es felmérések szerint a világon a negyedik, Európában az első helyen állunk ezen a korántsem tiszteletre méltó listán. Több kutatás is kimutatta, hogy a túlsúly hosszútávon növeli a krónikus betegségek kialakulásának esélyeit.





Milyen problémákat okozhat?
Szerepe van a:
- keringési rendszer betegségeinek
- a cukorbetegségnek
- a daganatos megbetegedéseknek
- valamint a mozgásszervi betegségeknek
- alvási apnoe - nak a kialakulásában.
Azonban a túlsúly nem csak fizikai tüneteket okozhat, hanem mentális problémákat is. A felesleggel küzdők gyakran szenvednek önbizalomhiányban: nem mernek úgy ismerkedni, mint karcsúbb társaik, elrejtik az alakjukat, inkább kihagyják a fürdőzést a strandon csak ne kelljen levetkőzniük.
Mi az a BMI és mit mutat meg nekünk?
Általában egy átlagos felnőttre van szabva ez a kalkulátor, így pl. tinédzserekre, terhes nőkre nem vonatkozik. Azonban nem mindig ad valós képet az állapotunkról, hiszen életkor és nem szerint, rasszok szerint is eltéréseket vehetünk észre.
Mi okozhatja a hízást?
- Genetika:
Kisebb mértékben ugyan, mint azt a legtöbben hiszik, de az örökölt gének feltételeznek egy bizonyos hajlamot az elhízásra. Azonban ettől még a megfelelő életmód segítségével ez kiküszöbölhető. Két túlsúlyos szülő gyereke nem biztos, hogy a hajlam miatt válik azzá, hanem a tanult rossz szokásoktól pl. étrend.
- Stressz:
A stressz olyan reakciókat indít el a szervezetünkben, amely a vészhelyzetre készül és raktározni kezd, többek közt zsírt. Az alváshiányt is stresszként kezeli a testünk, ezért érdemes a napi 8 órát komolyan venni.
- Gyógyszerek mellékhatása:
Egyes gyógyszerek súlygyarapodást okozhatnak, főként hormonpótló és fogamzásgátló, hangulatjavító szerek. Ebben az esetben érdemes az orvoshoz fordulni tanácsért.
- Mozgás hiánya:
Előfordulhat, hogy túl sok kalóriát, energiát juttatunk be a szervezetünkbe, azonban azt nem égetjük el.
- Egészségügyi probléma:
Egyes betegségek velejárója az elhízás, pl. pajzsmirigy hormon csökkenése. Ha kimerültek vagyunk, és túl sokat alszunk vagy fáj a fejünk érdemes egy vérvizsgálattal kideríteni akad-e probléma.
- Öregedés:
A kor előrehaladtával sajnos lassul az anyagcsere, csökken az izomtömegünk. Ez estben érdemes rendszeresen mozogni és óvatos, súlyzós edzést választani.
- Egészségtelen étrend:
A magas cukor, só és zsírtartalmú ételek nem tesznek jót a szervezetnek és az emésztésünknek. Érdemes kerülni az alkoholt is.
forrás: webbeteg.hu